24-11-2023
Създаване на енергийни общности в България
Чрез новите допълнения в българското законодателство за първи път в България бяха регулирани енергийните общности, в които физически и юридически лица могат да се сдружават с държавата и общините за реализиране на енергийни проекти

Тези общности могат да извършват производство, включително и на енергия от възобновяеми източници, разпределение и други дейности, по-конкретно описани в § 1, т. 76 от Допълнителните разпоредби на Закона за енергетиката (ЗЕ).

 

С промените базисно се транспонират основни изисквания на европейското законодателство, като се дава максимална правно-организационна свобода на сдружаване на потребителите – под формата на търговско дружество, кооперация, сдружение с нестопанска цел, по реда на Закона за управление на етажната собственост или гражданско дружество по Закона за задълженията и договорите. Предвидено е отношенията между членовете на общностите да се уреждат чрез устав или договор (в зависимост от правно-организационната форма на сдружаване). Предвид липсата на такава регламентация към момента, в бъдеще би могло да бъде уредено на законодателно ниво по-голямо детайлизиране на задължителното съдържание на подобен устав/договор, като например се предвиди задължение за разходване на евентуално формирана печалба в полза на развитието на дейността, а не нейното разпределение между членовете на общността.

 

Един от главните плюсове на предвидените енергийни общности е липсата на задължение за притежание на лиценз по чл. 39, ал. 4 т. 5 ЗЕ, чието наличие е изискване за производство на електрическа енергия. По този начин се улеснява и стимулира създаването на такива енергийни общности.

 

Въпреки несъмнено положителните моменти, изтъкнати по-горе, новата уредба страда и от някои недостатъци, касаещи основно мерките за насърчаване на гражданските енергийни общности. Така например мярката, по силата на която следва да бъде предоставено сътрудничество на съответния оператор на разпределителна мрежа и/или топлопреносно предприятие във връзка с преноса на енергията в общността, има по-скоро пожелателен характер. По същия начин стои въпросът и с регулаторната подкрепа, осигуряването на справедливи, пропорционални и прозрачни административни процедури, както и прилагането на недискриминационно третиране към общностите по отношение улесняване на достъпа до финансиране и информация и др.

 

От възможността за създаване на енергийна общност за пръв път вече се възползва Община Габрово чрез коопериране с физически и юридически лица за изграждане на фотоволтаичен парк с номинална мощност 100 kWp, като първоначалната инвестиция е в размер на 180 000 лв. Инициативата ще включва партньорство между общината, физически и юридически лица и малки и средни предприятия, като първият етап приема участници, регистрирани на територията на община Габрово, а вторият е и за участници от други региони на страната. Добрите европейски практики показват, че за целта на популяризирането на мярката е необходимо да бъде подготвен подробен наръчник с указания към потребителите (включително относно начините на финансиране), както и да бъде проведена информационна кампания за ползите от енергийните общности. По този начин ще се стимулира интересът към подобно коопериране, което несъмнено ще допринесе за реализирането на Зелената сделка като основен приоритет на ЕС.

 

Разбира се, необходимо е по-подробно регламентиране на статута на тези общности като участници на пазара на електроенергия, свързани например с отношенията им със съответния мрежови оператор – присъединяване, измерване, заплащане на мрежовите услуги, с условията, при които крайният клиент упражнява правата си като отделен краен клиент на мрежата, и статута на енергийната общност като участник, както и начините за устойчиво финансиране.

 

С въвеждането на разпоредбите за създаване и функциониране на енергийни общности беше направена още една стъпка в стимулирането на производството на енергия от възобновяеми източници, която е в синхрон с европейските директиви.