31-07-2024
Сдруженията вече ще могат да провеждат своите общи събрания онлайн
Нов законопроект предвижда възможността за провеждане на дистанционни (онлайн) заседания на общите събрания на сдружения

В Народното събрание на 11.07.2024 г. бе внесен Законопроект за изменение и допълнение на Закона за юридическите лица с нестопанска цел („ЗИД на ЗЮЛНЦ“). Законопроектът предвижда, че общите събрания („ОС“) на сдружения вече ще могат да се провеждат и от разстояние (онлайн), т.е. всички или част от членовете на ОС да се включат чрез видеоконферентна връзка. Достатъчно е да се осигури зрителен и звуков контакт между участниците. При тази хипотеза поканата за провеждане на ОС ще трябва да съдържа също и електронен адрес (линк), чрез който участниците да могат да се включат по електронен път в избраната платформа – ZOOM, Teams или друга.

 

По време на пандемията и наложените в тази връзка противоепидемични ограничителни мерки в страната, за голяма част от сдруженията се оказа невъзможно провеждането на присъствени заседания на техните колективни органи. Това наложи масовото провеждане на дистанционни (онлайн) заседания, което бе изрично регламентирано за управителните съвети.  Към момента обаче липсва сходна уредба за ОС на сдруженията, което води до риск ОС, проведено по този начин (чрез видеоконферентна връзка), да бъде прогласено за незаконосъобразно, съответно – Агенцията по вписванията да откаже вписването на приетите на това ОС решения освен ако не реши да приложи закона по аналогия. Голям брой откази, стъпващи именно на горепосочения аргумент, бяха постановени и на практика от Агенцията по вписванията.

 

Участието на всички или част от членовете в работата на ОС чрез видеоконферентна връзка ще трябва да се удостовери в протокола от проведеното ОС от председателя на ОС и от лицето, водило протокола.

 

С влизането в сила на ЗИД на ЗЮЛНЦ не просто ще се внесе сигурност и предвидимост в уредбата, но и ще се направи допълнителна крачка към „внедряването“ на предимствата на подобни технологии в българската правна система.

 

Освен закрепването на възможността за провеждане на дистанционни заседания на ОС на сдружения, се въвежда и промяна по отношение на прекратяването на правомощията на управителя/член на управителния съвет. В случай че ОС освободи управител/член на управителния съвет или самият той отправи едностранно изявление за напускане, сдружението е длъжно да го заличи от регистъра на ЮЛНЦ в двумесечен срок. Ако това не бъде сторено, управителят/членът на управителния съвет има право сам да заяви за вписването това обстоятелство, независимо дали на негово място вече е избрано друго лице или не.

 

Горепосочената разпоредба е аналогична с чл. 141, ал. 5 от Търговския закон, която предвижда идентични права в полза на управителя на ООД, когато напусне дружеството. В този контекст, предложената законодателна промяна безспорно ще спомогне за уеднаквяването на принципни положения в уредбата, както и ще преустанови случаите, при които законен представител или член на управителен съвет продължава да фигурира по партидата на съответното юридическо лице противно на неговата воля. Това, от своя страна, би могло да създаде както житейски, така и правни проблеми (например, при кандидатстване за заемане на определена позиция).