17-01-2024
Новости в областта на авторското право
Премахва се максимално допустимият срок за отстъпване на авторски права (който беше ограничен до 10 години)

Измененията в Закона за авторското право и сродните му права („ЗАПСП“) имат за цел да прецизират някои законови текстове по отношение на обектите на авторското право, свободното използване на произведения, както и възнагражденията на авторите.

 

Вероятно най-важното за бизнеса законодателно изменение е премахването на максимално допустимия срок за отстъпване на авторски права (който беше ограничен до 10 години). Това изменение е от особено значение с оглед осигуряването на законосъобразното използване на авторските права, независимо от обекта на закрила.

 

Наред с това, в ЗАПСП са въведени и изискванията на европейското законодателство по отношение на онлайн услугите и единния цифров пазар – Директива (ЕС) 2019/789 (относно упражняването на авторското право и сродните му права, приложими за определени онлайн предавания на излъчващите организации и за препредаването на телевизионни и радиопрограми) и Директива (ЕС) 2019/790 (относно авторското право и сродните му права в цифровия единен пазар).

 

С оглед осигуряване на нормалното функциониране на единния цифров пазар са въведени редица задължения на доставчиците на онлайн услуги за споделяне на съдържание, които имат за цел да предотвратят нарушения на авторските права и да гарантират справедливи възнаграждения за авторите. По този начин се предоставя по-широка защита на авторите, що се отнася до излъчване, предаване и препредаване на телевизионни и радиопрограми. Всеки участник в съответната дейност трябва да получи разрешение за нея, както и да заплати възнаграждение.

 

Въвежда се и уредба на т.нар. спомагателни онлайн услуги, с които телевизионните и радиоорганизации предоставят електронен достъп до телевизионни или радиопрограми, като се регламентират и възнагражденията, които се дължат на авторите за използване на произведенията им чрез подобна услуга.

 

Предвидена е и по-засилена отговорност за доставчиците на онлайн услуги за споделяне на съдържание. Те ще следва да отговарят, в случай че предлагат електронен достъп до качени от потребителите произведения без необходимото разрешение от авторите, освен в изрично предвидените в закона случаи. Всяка подобна платформа (напр. YouTube) трябва да установи в общите си условия правила за подаване и разглеждане на жалби от потребителите и за разрешаване на спорове, свързани с преустановяване на достъпа до или премахването на произведения.

 

Важно е да се подчертае, че вън от обхвата на задълженията остават онлайн библиотеки с нетърговска цел като Уикипедия, платформи за разработване и споделяне на софтуер с отворен код (open source) и др.

 

Не на последно място измененията в ЗАПСП  насърчават използването на кодекси за поведение, както и саморегулацията.