На 02.10.2024 г. в Портала за обществени консултации беше публикуван Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 1 от 2007 г. за воденето, съхраняването и достъпа до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел („Наредба № 1“).
Основната цел на проекта е да ускори вече стартиралия процес по дигитализация на Търговския регистър и предвиждане на допълнителни практически улеснения за бизнеса.
На първо място, значително се опростява редът, по който ще трябва да се доказва внасянето на регистрирания капитал при учредяване на ново дружество или при последващо увеличение на капитала на вече съществуващо дружество. До този момент длъжностните лица по регистрацията изискваха писмен документ с печат на банката като доказателство за този факт, което често пъти създаваше логистични затруднения на бизнеса – необходимост от комуникация със служители на банката и дори посещения на съответния банков клон.
С предложените промени се предвижда възможност вноската в дяловия капитал на дружествата да се доказва онлайн, т.е. да се представя единствено извлечение от т. нар. „онлайн банкиране“. Извлечението ще се ползва с доказателствена сила в регистърното производство, т.е. ще се приема по презумпция, че този документ (извлечението) е надлежно издаден от съответния доставчик на платежна услуга.
На следващо място, въвеждат се опростени образци на дружествен договор и учредителен акт на ООД/ЕООД, които представляват приложения към Наредба № 1. Тези образци съдържат единствено минимално изискуемото съдържание по закон на въпросните устройствени документи, което не отменя необходимостта от професионална юридическа помощ, с оглед отразяване на специфични клаузи и договорености между съдружниците.
С измененията на Търговския закон, които отразихме в нашия правен бюлетин от 17.08.2023 г., се предвиди създаването на нов вид търговско дружество – дружество с променлив капитал („ДПК“), представляващо хибрид между ООД и АД. Все още обаче няма техническа възможност да бъде регистрирано такова дружество, тъй като в дигиталната платформа на Търговския регистър липсва заявление за учредяване на ДПК.
По-рано през тази година официално бе прието Заявление за вписване на обстоятелства относно ДПК като приложение № А19 към Наредба № 1, което ще влезе в сила на 31.03.2025 г. В същия срок Заявлението би следвало да бъде интегрирано и в платформата на Търговския регистър.
С настоящия проект се предлага изменение на образеца на това заявление. По-конкретно, предвидено е изрично, че ако в капитала на ДПК бъде извършена непарична вноска (вещни права, вземания или други права, различни от парични средства), задължително следва да се представи и писмено съгласие на вносителя с описание на вноската и нотариална заверка на подписа му. По този начин уредбата в тази част ще бъде идентична с тази при ООД и АД, при които също се изисква декларация - съгласие.
Предвижда се също разширение на обема на подаваната информация посредством системата за взаимно свързване на регистрите на държавите-членки на Европейския съюз относно регистрирани в друга държава-членка клонове. С други думи, ако българско дружество е регистрирало клон в чужбина, по партидата на българското дружество в Търговския регистър автоматично ще се съдържа и информация за клона.
От друга страна, по партидите на клоновете на чуждестранни търговци, вписани в българския Търговски регистър, ще е видна информация за самото чуждестранно лице, регистрирало клона, включително данни за неговите фирма, правна форма, регистрационен номер, седалище, представителство, управителни и контролни органи, процедури по ликвидация и несъстоятелност и др.
Без съмнение непрекъснатата дигитализация и модернизация на Търговския регистър е важен процес за бизнеса и привличането на нови инвеститори в страната, поради което превръщането на предложените промени в действащо право възможно най-скоро би донесло единствено позитиви.