30-09-2024
Забрана за мобилните оператори – край на допълнително начисляваните неустойки при предсрочно прекратяване на договор
КЗП забрани на мобилните оператори да налагат допълнителни неустойки при предсрочно прекратяване на договор. Максималната неустойка е три месечни такси, а допълнителните такси се считат за прекомерни и несправедливи

В началото на месец септември 2024 г. Комисията за защита на потребителите („КЗП“) наложи забрана за мобилните оператори в Република България за прилагането на нелоялна агресивна търговска практика, изразяваща се в начисляването на допълнителни неустойки (такси) при предсрочно прекратяване на договор.

 

Стандартно, мобилните оператори предвиждат неустоечна клауза в размер на 3 месечни такси за съответния абонаментен план, която се прилага при предсрочно прекратяване на договор за електронни съобщителни услуги по вина или по инициатива на потребителя.

 

В допълнение, в договорите са заложени клаузи за отстъпки, по силата на които ползвателите на съответните услуги получават привидно преференциални условия по отношение на дължимите от тях месечни такси (намален размер) или цена на устройства, които закупуват във връзка с конкретния договор.

 

При предсрочно прекратяване на договора от ползвателя обаче, мобилните оператори начисляват допълнителни суми, които по същество имат отново неустоечен характер (например, при закупено от потребителя устройство на преференциална цена се дължи разликата между пазарната и заплатената цена). В действителност, по този начин като краен резултат се заобикаля поставеният максимален праг на неустойката в размер на три месечни абонаментни такси за физически лица.

 

КЗП приема, че съвкупно налаганите от мобилните оператори „санкции“ (неустойки в тесен смисъл и допълнително начислени суми/такси) за едно и също неизпълнение характеризират неустойката като необосновано висока, а клаузите, в които са предвидени - за уговорени във вреда на потребителя и неотговарящи на изискването за добросъвестност. Според регулаторния орган така предвидените неустойки не отговарят и на принципно характерните за неустойката обезпечителна и обезщетителна функции. Разгледаната практика води до съществено неравновесие между правата и задълженията на мобилния оператор и потребителя, тъй като неправомерно препятства последния да упражни правото си на предсрочно прекратяване на договора. Това е и обосновката, с която са мотивирани издадените от председателя на КЗП заповеди за забрана.  

 

Съгласно публично наличната информация незабавното изпълнение на последните е обжалвано и от трите мобилни оператора пред Върховния административен съд, като предстои да бъде проследено развитието на производствата.