30-04-2025
Промени в данъчния режим – от 2026 г. започва SAF-T отчитането
От 2026 г. България ще започне поетапно прилагане на задължителната отчетност SAF-T (Standard Audit File for Tax), въвеждайки стандартизиран и цифров подход за подаване на счетоводни данни към данъчните власти

В извънреден бр. 26 на ДВ бяха обнародвани промени в Глава осма „б“ на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс („ДОПК“) и в Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., с които се въвежда задължение за подаване на т.нар. стандартен одитен файл за данъчни цели („SAF-T отчет“) от началото на 2026 г. Това е международен стандарт за подаване на счетоводни данни в унифициран формат от данъкоплатци към приходната администрация, разработен от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие („ОИСР“).

 

 

Задължението за подаване на SAF-T отчети ще обхване търговски дружества (включително клонове на чуждестранни търговци), еднолични търговци, консорциуми, граждански дружества, съвместни предприятия, други обединения, базирани на договорни отношения, по които страните имат права върху нетни активи и местни юридически лица, които не са търговци, но извършват стопанска дейност в страната.

 

 

Като изключение от горното общо правило, микропредприятията, съгласно критериите на Закона за счетоводството („ЗСч“), са освободени от задължението за подаване на SAF-T отчети, ако не са регистрирани по Закона за данък добавена стойност („ЗДДС“). Извън обхвата на новата уредба са също бюджетните предприятия, фондовете за извършване на плащания, осигурителните каси, търговските представителства и други местни юридически лица, неизвършващи търговска дейност у нас.

 

 

SAF-T отчитането ще започне да се въвежда поетапно в рамките на 5-годишен период.

 

 

Иначе казано, задължението за първоначално подаване на SAF-T възниква в различен момент за различните видове задължени субекти. Критериите са свързани с типа на предприятието според ЗСч – голямо, средно, малко или микропредприятие, и други специфични икономически критерии, свързани с обема на бизнес дейността.

 

 

Така например, големите предприятия с годишни нетни приходи над 300 млн. лв. или платени годишни нетни данъчни и осигурителни вноски над 3,5 млн. лв. за 2023 г. ще трябва да започнат да съблюдават новата нормативна рамка от 01.01.2026 г.

 

 

Считано от 01.01.2027 г., от друга страна, задължението за подаване на SAF-T отчет възниква за всички големи, средни и малки предприятия с годишни нетни приходи над 300 млн. лв. или годишни нетни данъчни и осигурителни вноски над 3,5 млн. лв. за 2024 г.

 

 

Крайната цел е до 01.01.2030 г. уредбата да започне да се прилага за всички субекти, попадащи в обхвата на закона, включително микропредприятията, регистрирани по ЗДДС.

 

 

Каква информация ще се подава със SAF-T отчетите?

 

 

SAF-T отчетите ще обхващат детайлна бизнес и счетоводна информация, включително:

 

 

·         идентификационни данни за дружеството и действителните му собственици;

 

 

·         счетоводен сметкоплан и всички счетоводни записи;

 

 

·         всички фактури за покупки и продажби, включително всички доставчици и клиенти;

 

 

·         всички входящи и изходящи плащания, включително и начина на плащане;

 

 

·         всички налични дълготрайни активи и материални запаси и движения с тях;

 

 

·         номенклатури за подаваната информация и данъчни кодове за подавания файл.

 

 

Като общо правило, SAF-T отчетите ще се подават на месечна база, подобно на сроковете за депозиране на справка-декларация по ЗДДС – до 14-ия ден на месеца, следващ месеца, за който се отнася информацията.

 

 

Определени категории данни обаче (информация за дълготрайните активи, вкл. наличности, движения и начислени счетоводни и данъчни амортизации на дълготрайните активи) ще се подават на годишна база в срока за подаване на годишната данъчна декларация по чл. 92 ЗКПО.

 

 

Разбира се, съществува възможност НАП да изиска определена информация, свързана със SAF-T, при което задълженото лице ще трябва да представи отчет „при поискване“, независимо от посочените по-горе срокове.  

 

 

Отчетите ще се подават електронно с квалифициран електронен подпис, което е още една крачка към дигитализиране на администрацията и следва да улесни задължените субекти.

 

 

Предвидена е също така процедура за коригиране на подадените отчети, ако се установи, че са допуснати неточности.

 

 

За неподаване на SAF-T отчети в установения срок са предвидени имуществени санкции, които могат да достигнат 15,000 лв. за едно нарушение и 30,000 лв., ако е налице повторност.

 

 

Несъмнено новата уредба е още една важна крачка към желаната по-голяма транспарентност на търговската дейност в страната и привеждане на местното законодателство в съответствие с правото на ЕС. Бизнесът следва да направи внимателен анализ, на база съответните икономически показатели, дали новата регулация се прилага за него и ако да - от кой момент ще възникне задължението за подаване на SAF-T отчети.

Сфери на дейност: