30-09-2024
Облекчение на административната тежест за бизнеса – дружествата ще се ликвидират два пъти по-бързо
Промените в Търговския закон въвеждат по-бърза процедура по ликвидация на дружествата, като намаляват срока за приключване на тези процеси до около три месеца

В края на месец септември бе обнародвано  изменение на Търговския закон („ТЗ“), с което се предвижда опростена и по-бърза процедура по ликвидация на търговски дружества. Новостите са в изпълнение на задълженията на България по транспонирането на Директива (ЕС) 2019/2121 за изменение на Директива (ЕС) 2017/1132 относно някои аспекти на дружественото право .

 

Промените, на първо място, целят да разрешат сериозния проблем с продължителността на производството по ликвидация, което до този момент продължаваше поне 6 месеца (а реалистично поне 8-10 месеца) дори за дружества без реална стопанска дейност и/или без кредитори.

 

Предвидената в новия чл. 274а от ТЗ „бърза“ процедура по ликвидация се прилага с решение на общото събрание при ООД, АД и дружество с променлив капитал, когато дружеството:

 

1. Не е осъществявало дейност или е прекратило осъществяваната дейност преди повече от 12 месеца;

2. Не е наемало работници и служители или е прекратило трудовите правоотношения с тях преди повече от 12 месеца;

3. Не е регистрирано по ЗДДС или е прекратило регистрацията си преди повече от 12 месеца;

4. Няма непогасени задължения към държавата и общините;

5. Няма неприключило производство по установяване на данъчни задължения и задължения за задължителни осигурителни вноски, по което страна е НАП;

6. Не е ответна страна в съдебно производство, длъжник в изпълнително или заповедно производство или срещу него не е започнало изпълнение по реда на Закона за особените залози  или Закона за договорите за финансово обезпечение.

 

Ликвидаторите са длъжни да декларират, че всяко едно от горните изисквания е налице по отношение на дружеството. Основното предимство на „бързата“ процедура по ликвидация е, че ликвидаторът може да започне да разпределя имуществото в срок от три месеца от деня, в който поканата до кредиторите е обявена в Търговския регистър. Съответно, производството може да бъде приключено два пъти по-бързо от стандартната процедура по ликвидация. Останалите правила на ТЗ за ликвидационното производство се прилагат субсидиарно и към новата процедура.

 

Наред с „облекчения“ процес по ликвидация,  ТЗ предвижда и нови по-ясни правила за преобразуване с трансграничен елемент, т.е. преобразуване, при което едно от дружествата е със седалище и адрес на управление в България, а другото дружество е със седалище в друга държава-членка. Промените са особено важни за всички чуждестранни инвеститори с намерение за инвестиции у нас, доколкото те ще разполагат с още една възможност да отделят част от своята чуждестранна търговска дейност/активи в българско дружество (например, чрез вливане или сливане с българско дружество).