Практически важно решение в сферата на потребителското право бе постановено на 30.05.2024 г. от Съда на Европейския съюз („СЕС“) по дело C-400/22, Conny. Делото е образувано по преюдициално запитване на Landgericht Berlin (Областен съд – Берлин) във връзка с висящ пред него спор между наемодатели и Conny - дружество, занимаващо се с услуги по събиране на вземания. Conny предлага на наематели на жилища да сключат договор за поръчка, по силата на който Conny бива ангажирано със събирането на вземанията на наемателите срещу техните наемодатели.
За да бъде сключено подобно споразумение в случая, потребителите следва да приемат общите условия на Conny в неговата уебстраница и да натиснат бутон, с което се счита, че поръчката е възложена. В общите условия е посочено, че в случай на успешно събиране на вземанията от наемодателите, наемателите следва да заплатят на Conny определена парична сума (възнаграждение за предоставената услуга).
Съгласно чл. 8, пар. 2 от Директива 2011/83/ЕС относно правата на потребителите („Директивата“), ако договор от разстояние, сключен по електронен път, предвижда задължение за потребителя за плащане, търговецът съобщава на потребителя по ясен и видим начин и непосредствено преди потребителят да направи своята поръчка, определена информация (крайната цена, срока на договора и др.). Търговецът трябва да обезпечи, че когато прави своята поръчка, потребителят потвърждава изрично, че е наясно, че поръчката е свързана със задължение за плащане. Ако даването на поръчка е свързано с активиране на бутон или подобна функция, бутонът или функцията се надписват по четлив начин само с думите „поръчка със задължение за плащане“ или със съответна недвусмислена формулировка, от която става ясно, че даването на поръчка води до задължение за плащане. Ако търговецът не спази това правило, договорът или поръчката не задължава потребителя.
След сключване на договорите между наемателите и Conny, последното е изпълнило договорното си задължение като е предявило иск срещу някои наемодатели с оглед съществуващите претенции на наемателите спрямо тях. Решението на първоинстанционния съд уважава претенциите на търговеца, но след това е обжалвано от наемодателите пред Landgericht Berlin с доводи, че договорът между потребителите и Conny е недействителен, тъй като не е спазено горепосоченото правило на Директивата. Тезата на наемодателите е, че ако поръчката се възлага чрез натискане на бутон, той трябва да бъде с надпис, че поръчката е възмездна или по друг начин да се обозначи, че със сключването на договора за потребителя възниква задължение за плащане на парична сума. В противен случай потребителят не е обвързан от договора.
При разглеждане на казуса пред Landgericht Berlin, като ключов за решаването стои въпросът дали посочената хипотеза следва да се тълкува в смисъл, че под обхвата на правилото попадат и случаите, когато задължението за плащане на възнаграждение не възниква веднага при подписването на договора, а едва след настъпването на определено условие (в конкретния случай – уважаване на претенциите на наемателите срещу наемодателите в резултат на водените от Conny съдебни и извънсъдебни производства).
В този смисъл е и отправеното запитване пред СЕС, който, разглеждайки конкретните обстоятелства по спора и релевантното европейско законодателство, постановява, че приложимата разпоредба на чл. 8, пар. 2 от Директивата не прави разлика дали плащането, което следва от договора, е обвързано с условие или не. Без значение е дали за потребителя възниква задължение за заплащане на възнаграждение директно с възлагането на поръчката или при настъпването на допълнително условие – и в двата случая търговецът следва да спази изискването на Директивата за обозначаване на бутона за поръчка.
СЕС приема, че със сключването на договора онлайн потребителите са обвързани от условията по него. В тази връзка търговецът следва изрично да ги информира, че при настъпване на определено условие, което не зависи от волята им, върху тях ще тежи задължение за плащане. Следователно, с натискането на бутона потребителите не само сключват договор от разстояние, но и дават своето окончателно съгласие за плащане.
Препоръката в случая е застъпената от СЕС позиция да бъде взета предвид от онлайн търговците и у нас, в случаите когато дават възможност на потребителя да поеме определено (условно или не) задължение за плащане чрез натискане на бутон на своите дигитални платформи.