В Портала за обществени консултации е публикувана за обществено обсъждане Наредба за изменение и допълнение на Наредба № РД-02-20-9 от 2012 г. за функционирането на Единната система за гражданска регистрация („Наредбата“).
Целта на измененията е привеждане в съответствие на Наредбата с промените в Закона за гражданската регистрация („ЗГР“), с които се предвиди възможност лица да бъдат регистрирани на т.нар. „служебен адрес“ в определени хипотези.
Съгласно ЗГР „служебен адрес“ е адрес на недвижим имот, който е общинска собственост, определен от кмета на общината за извършване на служебна адресна регистрация по постоянен и по настоящ адрес. Иначе казано, определени категории лица ще имат право да използват служебен адрес, като свой постоянен и/или настоящ адрес, в специални хипотези, предвидени в Наредбата.
Регистрация на служебен адрес се извършва, например, при следните хипотези:
1. При издадена заповед от кмета на общината за изключване на адрес от Националния класификатор на настоящите и постоянните адреси („НКНПА“) – т.е. лицето е разполагало с постоянен/настоящ адрес, но същият е бил изключен от НКНПА по някаква причина, лицето не е заявило нов адрес в едномесечен срок и това налага посочването на служебен адрес;
2. Ако бъде установено от компетентните органи, че адресната регистрация е била извършена в нарушение на закона - например, не е бил представен надлежен документ за собственост или за ползване на имота или регистрираният брой лица на този адрес надхвърля обичайния брой на лицата, които могат да обитават съответното жилище;
3. При подадено заявление за постоянен адрес от български граждани, които са вписани в регистъра на населението, имат настоящ адрес в чужбина и не могат да предоставят документ за собственост/ползване на имот в страната;
4. При чужденци, получили статут на бежанец, хуманитарен статут или на които е предоставено убежище;
5. При студенти, които не са настанени в студентски общежития поради липса на достатъчно жилища, стопанисвани от съответния ВУЗ, ако не са посочили друг адрес.
Проверката на горните обстоятелства ще се извършва от специална комисия, определена със заповед на кмета на общината, в която се включват служители от общинската администрация и от териториалните структурни звена на Министерството на вътрешните работи, Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на Агенцията за социално подпомагане.
Промените, ако бъдат приети, ще поставят интересни въпроси от практическа страна във връзка с уведомяването на лица, регистрирани на подобен служебен адрес, например – при връчване на писма от доставчици на услуги, съдебни книжа, документи от държавни органи и др. свързани.