19-12-2024
Лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити – обект на регулация в нов закон
Законопроектът въвежда в националното ни законодателство две основни понятия – „лице, обслужващо кредити“ и „купувач на кредит“

През месец декември 2024 г. в Народното събрание бе внесен официален законопроект за приемане на изцяло нов Закон за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити („ЗЛОККК“).

 

Законопроектът въвежда в националното ни законодателство две основни понятия – „лице, обслужващо кредити“ и „купувач на кредит“.

 

„Лице, обслужващо кредити“ (задължително акционерно дружество) осъществява дейности по събиране или възстановяване от кредитополучатели на дължими плащания по договор за кредит, предоговаряне с кредитополучатели на условията по договора за кредит, администриране на жалби от кредитополучатели, както и уведомяване на кредитополучатели за всяка промяна в лихвените проценти, таксите или относно дължими плащания по договори за кредит. Тези лица задължително ще подлежат на лицензиране от БНБ и ще се вписват в специален регистър, воден от БНБ, като няма да могат да извършва друга търговска дейност освен по изключение. Заложени са специални изисквания и към лицата, които управляват/представляват дружества, обслужващи кредити, изисквания към вътрешната им организационна структура, квалифицирано дялово участие и т.н. Предвижда се сключване на т.нар. „договор за обслужване на вземания“, представляващ писмен договор между купувача на кредит и лице, обслужващо кредити, относно услугите, които лицето, обслужващо кредити, ще предоставя от името на купувача на кредити.

 

„Купувач на кредит“, от друга страна, следва да бъде всяко физическо или юридическо лице (задължително регистрирано като търговец), което не е кредитна институция и което в рамките на своята търговска, стопанска или професионална дейност придобива вземания по необслужван кредит. То придобива вземанията (кредитите) от кредитна институция (т.е. банка), а ако извършва самостоятелно обслужване по договори за кредит (т.е. и като „лице, обслужващо кредити“), също подлежи на лицензиране. Отношенията между кредитните институции, които прехвърлят свои вземания по необслужвани кредити, и купувачите на вземания се уреждат с договор, във връзка с което възникват и определени задължения за отчетност на банката – прехвърлител пред БНБ.

 

Законопроектът предвижда правила за комуникация с кредитополучатели, изисквания за „справедливото им третиране“, уведомяване относно извършеното прехвърляне на вземания и други разпоредби с потребителска насоченост. Интересна специфика е, че лицата, обслужващи кредити, са длъжни безвъзмездно, в рамките на вътрешните правила за осъществяване на своята дейност, да предвидят процедура за подаване и разглеждане на жалби на кредитополучатели, като предоставят в служебните си помещения и на електронната си страница ясна, видима и четлива информация за процедурата за подаване на жалби. С проекта са предложени и допълнения в Закона за мерките срещу изпирането на пари, като в кръга на задължените лица изрично са включени купувачите на кредити и лицата, обслужващи кредити.

 

Лице, обслужващо кредити, получило лиценз в друга държава членка на ЕС, може, при спазване изискванията на българския закон, да извършва на територията на България включените в издадения му лиценз дейности по обслужване на вземания по необслужвани кредити.

 

Извън приложното поле на законопроекта на този етап остават обслужването по договор за кредит, когато е извършвано от кредитна институция, учредена в ЕС, финансова институция по чл. 3а. от Закона за кредитните институции (когато извършва обслужване на вземания по необслужвани кредити, по които е първоначален кредитор), съдебен или публичен изпълнител, обслужването на вземания по необслужвани кредити, които не са предоставени от учредена в ЕС кредитна институция и др.