В началото на месец април бяха приети на първо четене промени в Закона за насърчаване на инвестициите („ЗНИ“), целящи да подобрят ефективността на мерките за насърчаване на инвестициите, както и опростяване и постигане на максимална прозрачност по отношение на изискванията към инвестиционните проекти.
Измененията предвиждат съществено съкращаване на сроковете за административно обслужване на инвеститорите. Понастоящем, след представяне на сертификат за клас инвестиция, централните и териториалните органи на изпълнителната власт извършват административно обслужване на инвеститорите в срокове с една трета по-кратки от предвидените в съответните нормативни актове. Промените предвиждат тези срокове да се съкратят на една втора, което би следвало да доведе до още по-голям приоритет и бързина в работата на администрацията по отношение на сертифицирани инвеститори.
Предвижда се 14-дневен срок, в който изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции („БАИ“), респективно - кметът на общината, следва да уведомят инвеститора за констатирани несъответствия и/или непълноти на подаденото заявление, с което се прилагат документи за първоначално издаване на сертификат за клас инвеститор. До този момент нормативната уредба не предвиждаше конкретен срок, в който се предоставяха такива указания. Промяната внася яснота в процеса и създавана допълнителна сигурност и оперативност на ниво процедура.
За да се гарантира обслужването на инвеститорите в съкратените срокове, се предвижда задължение за БАИ да осъществява пряка координация с ведомства и юридически лица, в чиято област попадат мерките и дейностите, свързани с дадения инвестиционен проект. Във всички администрации се назначава поне един служител на длъжност „координатор“, който да предоставя на БАИ необходимата информация.
Съществено нововъведение е предвидено във връзка с намаляване на изискването за минимално самоучастие на инвеститора със собствен или друг привлечен капитал в проекта, за който се кандидатства за издаване на инвеститорски клас. Прагът от 40% е намален на 25%, което би следвало в още по-голяма степен да направи процедурата достъпна за потенциални кандидати.
Заложена е възможност за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за приоритетни инвестиционни проекти в сферата на преработващата промишленост, както и в областта на образованието и научните изследвания. Във връзка с това е уредено задължение на министъра на иновациите и растежа да разработи и приеме Методология за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за приоритетни инвестиционни проекти в преработващата промишленост.
Регламентира се изрично възможността да се прилагат насърчителни мерки и при изпълнението на общ инвестиционен проект между две или повече юридически лица, а не само по отношение на дъщерни дружества, каквато е действащата уредба.
Заложен е също механизъм за контрол върху кметовете на общини при сертифицирането на общински инвестиционни проекти.
Предложените промени са от ключово значение за провеждане на по-ефективна политика за насърчаване и привличане на инвестиции. Същите целят гарантиране на насочването на публичните ресурси към инвестиционни проекти с устойчиво икономическо и социално въздействие и стимулиране на регионалното развитие.